Vážené dámy, vážení pánové, dovolujeme si Vás informovat, že v současné době došlo na stránkách Evropské komise v sekci Kosmetické přípravky ke zveřejnění „Technického dokumentu o kosmetických tvrzeních“ vypracovaného pracovní skupinou zaměřující se na kosmetické přípravky a tvrzení.

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás informovat, že v současné době došlo na stránkách Evropské komise v sekci Kosmetické přípravky ke zveřejnění „Technického dokumentu o kosmetických tvrzeních“ vypracovaného pracovní skupinou zaměřující se na kosmetické přípravky a tvrzení.

Tento technický dokument rozšiřuje již známé výkladové Guidelines k nařízení EU č. 655/2013, kterým se stanový společná kritéria pro odůvodnění tvrzení používaných v souvislosti s kosmetickými přípravky. Postavení dokumentu je na pozici výkladového nástroje pro jednotlivé členské země, jak mají jednotlivá tvrzení o kosmetických přípravcích posuzovat. V tomto kontextu je tak ještě nutné počítat s tím, že může dojít k úpravám tohoto dokumentu, zejména s ohledem na potřeby praxe.

Zásadní novinkou tohoto dokumentu oproti stávajícím Guidelines je:

a)    Přidání přílohy č. 3 – upravující podmínky užívání tvrzení „bez“ a obdobných výrazů. Zejména jsou upraveny podmínky užití „bez konzervačních látek“ „bez parabenů“ „ bez parfému“  „bez alergenních látek“ atp.

b)    Přidání přílohy č. 4  - upravující podmínky užívání tvrzení „hypoalergenní

Tyto nové podmínky by měly být aplikované od 1. 7. 2019.

V tomto kontextu je tak vhodné přijmout adekvátní opatření a ověřit užití tvrzení „bez“  a  tvrzení „hypoalergenní“ na kosmetických přípravcích, ale také v jejich reklamě.

V případě, že bude třeba cokoliv upřesnit či doplnit, jsme Vám s paní Mgr. Petrou Maryškovou, advokátkou, která se v naší kanceláři na oblast kosmetiky (zejména propagace, značení apod.) specializuje, zcela k dispozici.

S úctou

Libor Štajer