Vážené dámy, vážení pánové,
v souvislosti s nynějším (nejen epidemiologickým) vývojem situace v České republice jsme pro Vás v rámci této aktuality připravili shrnutí aktuálních opatření směřujících ke zmírnění negativních dopadů „druhé vlny“ pandemie onemocnění COVID-19. I přesto, že aktuálně platná opatření nejsou tak přísná jako ta jarní, již v tuto chvíli lze konstatovat (a to i v kontextu následků první vlny) jejich citelný dopad na chod a hospodářské výsledky mnoha společností i jednotlivců.
I. Ošetřovné
V tuto chvíli není platné žádné podpůrné opatření, které by nějakým způsobem modifikovalo běžný (zákonný) režim čerpání ošetřovného. I nadále tedy platí, že ošetřovné lze čerpat pouze při péči o dítě do 10 let věku, přičemž maximální doba tzv. podpůrčí doby (tj. doby, po kterou lze ošetřovné čerpat), je 9 kalendářních dní, resp. 16 kalendářních dní v případě rodiče samoživitele. Výše ošetřovného pak činí 60 % z denního vyměřovacího základu a je vyplácena prostřednictvím ČSSZ.
Současně však vláda připravila návrh zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, který by měl možnosti čerpání ošetřovného rozšířit, a to zejména v návaznosti na nynější plošné uzavření škol. Daný návrh zákona konkrétně přináší následující novinky:
- prodloužení podpůrčí doby o celou dobu trvání uzavření škol;
- možnost čerpání ošetřovného pro rodiče, jejichž dítěti byla nařízena karanténa;
- neomezená možnost rodičů se při péči o dítě (čerpání ošetřovného) střídat;
- rozšíření nároku na ošetřovné i na „dohodáře“, tj. zaměstnance pracující na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti.
Jak je již výše uvedeno, daný návrh zákona ještě nebyl přijat. Vláda nyní usiluje o jeho projednání ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, což by mohlo legislativní proces značně uspíšit. Současně je třeba doplnit, že veškeré změny, které zákon přinese, by měly platit i zpětně.
FAQ:
- Mají zaměstnanci již v tuto chvíli možnost čerpat ošetřovné, pokud museli v důsledku uzavření škol zůstat s dětmi doma?
Ano, avšak doba čerpání ošetřovného je omezena pouze na 9, resp. 16 kalendářních dní a rodiče se za tuto dobu mohou vystřídat pouze jednou. Pokud však výše uvedený návrh zákona projde v současné podobě, bude možné uplatnit nárok na ošetřovné zpětně i za období od 14.10.2020, kdy došlo k uzavření škol.
- Má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnanci neplacené volno, pokud se zaměstnanec musí starat o dítě v důsledku uzavření škol, a tedy odmítá chodit do práce?
Ano, v tuto chvíli má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnanci neplacené volno z důvodu péče o dítě, a to i v případě, kdy podpůrčí doba již uplynula.
- Kdo a jakým způsobem uplatňuje nárok na ošetřovné?
Nárok na ošetřovné uplatňuje zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele, kdy nejdříve vyplní příslušný tiskopis ČSSZ, který následně zaměstnavatel potvrdí a odešle. V tuto chvíli je nutné přiložit ještě potvrzení o uzavření školy, nově by mohlo stačit pouze čestné prohlášení rodiče v rámci dané žádosti.
II. Program Antivirus
I v rámci „druhé vlny“ se mohou zaměstnavatelé v omezeném rozsahu spolehnout rovněž na program Antivirus, jelikož vláda na svém zasedání konaném dne 14.10.2020 schválila prodloužení režimu A daného programu – a to do konce tohoto roku.
Podle režimu A tedy mají:
- všichni zaměstnavatelé, jejich provoz byl omezen na základě krizových opatření, nárok na kompenzaci ve výši 100 % z vyplacené náhrady mzdy zaměstnance (s nejvyšší pravděpodobností i včetně odvodů, podrobné podmínky však ještě nebyly zveřejněny), přičemž maximální vyplacená částka na jednoho zaměstnance za jeden měsíc byla zvýšena z 39.000,- Kč na 50.000,- Kč;
- všichni zaměstnavatelé nárok na kompenzaci ve výši 80 % z náhrady mzdy vyplacené zaměstnanci, jemuž byla nařízena karanténa (ten pobírá náhradu mzdy ve výši 60 % denního redukovaného vyměřovacího základu).
Závěrem tohoto bodu je třeba ještě doplnit, že režim B, v jehož rámci stát přispívá na náhrady mezd zaměstnanců v podnicích, na které koronavirová krize dopadla nepřímo, platí v nezměněném režimu až do konce měsíce října. O jeho prodloužení (stejně jako o vzkříšení režimu C, který se týkal odpuštění odvodů na povinné sociální pojištění pro zaměstnavatele) vláda bude teprve rozhodovat.
FAQ:
- Kde a jak se nárok na kompenzaci za vyplacené náhrady mezd uplatňuje?
Zaměstnavatel požádá o refundaci po skončení kalendářního měsíce, v němž byly náhrady vyplaceny, a to přímo prostřednictvím aplikace MPSV.
- Lze se se zaměstnancem, jemuž byla nařízena karanténa, domluvit na tom, že bude pracovat z domova?
Ano, toto lze. Současně je pak nutné vyplácet zaměstnanci „klasickou“ mzdu v plné výši (a nelze tedy žádat o žádnou kompenzaci).
- Lze zaměstnanci, jemuž byla nařízena karanténa, nařídit práci z domova?
Toto nelze, zaměstnanec nemá v případě nařízené karantény povinnost pracovat.
III. Další formy podpory pro podnikatele
V současné době jsou vládní podpory zaměřené především na podnikatele z oblastí omezených krizovými opatření – jedná se tedy zejména o oblast kultury, sportu a dopravy.
S ohledem na vývoj situace a vládou avizované informace lze předpokládat, že v budoucnu ještě dojde k rozšíření podpůrných opatření.
S úctou,
Libor Štajer