Dovolujeme si Vás upozornit na návrh novely prováděcí vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění, jenž se aktuálně nachází v připomínkovém řízení.
Navrhovaná právní úprava představuje opatření pro zvýšení dostupnosti zdravotních služeb pro pacienty tím, že fakticky rozšiřuje okruh lékařů, při jejichž preskripci bude zachován nárok na úhradu z veřejného zdravotního pojištění u dotčených skupin léčivých přípravků.
Konkrétně se jedná o rozšíření okruhu lékařů oprávněných předepisovat léčivé přípravky s preskripčním omezením „E“, které dosud mohli předepisovat pouze ambulantní specialisté. Nově je budou moci předepisovat také praktičtí lékaři, praktičtí lékaři pro děti a dorost a pediatři za podmínky, že souhrn údajů o přípravku (případně rozhodnutí o registraci) předepisování výslovně neomezuje na konkrétní specializaci.
Podobně byl přitom v roce 2024 upraven symbol „L“, o čemž jsme Vás rovněž informovali např. zde. Od 1. července 2024 mohou léčivé přípravky s tímto symbolem předepisovat k úhradě také praktici a pediatři, aniž by museli mít písemné pověření od specialisty, a to v případech, kdy specializaci výslovně nevyžaduje souhrn údajů o přípravku či rozhodnutí o registraci přípravku.
Návrh zároveň zavádí nový preskripční symbol „F“, který umožňuje předepisování dotčených léčivých přípravků výhradně ambulantním specialistům. Jedná se o klinicky nezbytné případy, např. pokud léčba vyžaduje specifické diagnostické metody nebo průběžnou kontrolu specialistou. Symbol „F“ tak přebírá funkci, kterou dosud plnil symbol „E“.
Kategorie „E“ tak byla fakticky rozdělena na léčivé přípravky, kde byla specialistická preskripce pouze administrativní bariérou, a léčivé přípravky, kde je naopak odborný dohled specialisty skutečně indikován.
Účinnost novely se předpokládá již od 1. července 2026.
V případě jakýchkoli dotazů či připomínek týkajících se daného tématu jsme Vám plně k dispozici.

