Termín konání:

Dovolujeme si Vás tímto společně s kolegy ze společnosti VALUE OUTCOMES srdečně pozvat na poprázdninový webinář či pracovní snídani (podle Vaší preference), na němž se budeme již tradičně věnovat aktualitám z rozhodovací praxe Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ministerstva zdravotnictví

Ty nám po prázdninách připravily některá zajímavá témata k probrání. Tak zejména se nám pomalu uzavírá první z nového typu správního řízení o stanovení úhrady orphan léčivého přípravku cestou podle § 39da ZoVZP (LP SPINRAZA), a již si tak můžeme detailněji probrat celý průběh tohoto typu správního řízení na konkrétním příkladu. Uzavřena byla kauza přípravku KYPROLIS žádajícího orphan cestou, kde SÚKL přikročil k vydání zamítavého rozhodnutí, které pro Vás okomentujeme. Dále o úhradu novou orphan cestou požádaly další léčivé přípravky a tato cesta se tak pomalu začíná stávat jednou z reálných a skutečně používaných variant, kterou se úhrada orphan přípravku může vydat, ostatně jak předpokládal zákonodárce. Jelikož však šedá je teorie a zelený strom života, zákonodárce nemohl pamatovat na veškeré možné eventuality, které mohou v řízeních nastat, proto si rozebereme i některé otázky spojené s novou cestou § 39da, které nemusejí být ze zákona přímo jasné.

Pozor! VILPy už nejsou, co bývaly. Nová kritéria posuzování zakládají novou rozhodovací praxi. A ta je spíše restriktivnější. Na druhou stranu, závazek není podmínkou pozitivního meritorního rozhodnutí, tudíž vstup VILPů do úhrad může být spíše rychlejší, když odpadá jednání MAHa s plátci před samotným meritorním rozhodnutím. Veškeré tyto změny s Vámi projdeme podrobně.

Jak doložit smlouvy k nákladové efektivitě a k dopadu na rozpočet a jak tyto smlouvy ovlivňují rozhodování v jiných řízeních než v těch, v nichž byly předloženy? Jaká argumentace plátce k neakceptovatelnému dopadu na rozpočet je před SÚKLem úspěšnou? I na tyto otázky Vám dáme naše odpovědi a v diskusi se na ně podíváme detailně.

Jako další z témat, které by s ohledem na aktuální ekonomickou situaci (přetrvávající inflace) mělo být otevřeno, jsme na seminář zařadili problematiku možného navýšení maximální ceny či úhrady léčivého přípravku ve veřejném zájmu a konkrétní tipy na toto téma ze správních řízení.

S ohledem na blížící se konec roku je tradičně též otázkou, zda nebude vydán nový cenový předpis či cenové rozhodnutí.

Pozornost bude tradičně věnována i dalším novinkám z rozhodovací Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Ministerstva zdravotnictví a správních soudů, aby Vám v oblasti cen a úhrad léčivých přípravků nic podstatného neuniklo.

Akci plánujeme jako tzv. smíšenou, můžete se tedy podle své preference zúčastnit osobně (cca 25 osob v restauraci Altány Kampa) nebo online (webinář). Před samotným konáním akce od nás obdržíte elektronickou verzi prezentace.

V případě, že se nemůžete zúčastnit a máte o webinář zájem, dejte nám vědět, rádi Vám za standardní účastnický poplatek poskytneme záznam z webináře.

 

Místo konání

Osobně (účast na semináři) v restauraci Altány Kampa

nebo

online přenos z Altánů Kampa

Přednášející

Libor Štajer, partner KMVS

Lenka Vlková, advokátka KMVS

Tomáš Doležal, Value Outcomes

Martin Ševec, Value Outcomes

Monika Romaňáková, Value Outcomes

Cena

Seminář s osobní účastí v restauraci Altány Kampa celkem 5.400,- Kč bez DPH za jednoho účastníka (zahrnuje účastnický poplatek, občerstvení a v případě zájmu i parkovné)

nebo

webinář celkem 5.100,- Kč bez DPH za jednoho účastníka

Program

(i) Úvod - přehled aktuálně projednávané legislativy v oblasti zdravotnictví:

 1. update k projednávaným právním předpisům po prázdninách – co nás čeká na podzim;

 2. bude nový cenový předpis či cenové rozhodnutí?

 

(ii) Tzv. třetí Orphan cesta:

 1. první řízení téměř u konce – SPINRAZA a co nás naučila?

 2. kauza KYPROLIS a definice indikace – jak to celé dopadlo?

 3. další podané žádosti orphan cestou;

 4. otazníky nad orphan cestou, aneb na co zákonodárce nepamatoval a jak to v praxi bude řešeno?
   

(iii) Nová (právní úprava od 1.1.2022) rozhodovací praxe SÚKL u VILPů;
 

(iv) Rozhodovací praxe SÚKL ke smluvním ujednáním týkajícím se farmakoekonomiky;
 

(v) Možnost navýšení maximální ceny či úhrady léčivého přípravku ve veřejném zájmu:

 1. legislativní úprava a konkrétní tipy na toto téma ze správních řízení;
   

(vi)   Výběr a přehled z rozhodovací praxe SUKL, MZ a soudů:

 1. vybraná aktuální rozhodnutí.

Info

Přihlášky zasílejte na adresu seminare@kmvs.cz

Kontaktní osoba:

Pavla Pospíšilová
KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.
tel.: 296 210 562-3, e-mail: seminare@kmvs.cz 

Akci plánujeme jako tzv. smíšenou, můžete se tedy podle své preference zúčastnit osobně (cca 25 osob v restauraci Altány Kampa) nebo online (webinář). Před samotným konáním akce od nás obdržíte elektronickou verzi prezentace.

Seminář s osobní účastí se bude konat v příjemném prostředí restaurace Altány Kampa nacházejících se několik málo kroků od naší advokátní kanceláře (adresa Nosticova 465/2a, 118 00 Malá Strana). V případě zájmu je možnost zajištění bezplatného parkování v areálu přímo vedle restaurace. Součástí semináře je i drobné občerstvení. Doporučujeme přijít s menším předstihem tak, abyste se stihli pohodlně usadit a připravit.

Webinář bude zorganizován tak, abyste jej mohli nerušeně a ve vysoké kvalitě přenosu obrazu i zvuku v přímém přenosu absolvovat z pohodlí Vašeho domova či kanceláře. V průběhu webináře budete mít možnost, jak jste na to u nás zvyklí, pokládat dotazy přednášejícím zcela diskrétně prostřednictvím společného online chatu, který poběží po celou dobu s videopřenosem. Pro připojení k webináři nebude třeba instalovat žádný speciální program. Pouze se s využitím zaslaných přihlašovacích údajů přihlásíte prostřednictvím svého prohlížeče k webové stránce, kde poběží „live stream“ interaktivního webináře.

V případě Vašeho zájmu Vám můžeme na vyžádání poskytnout záznam z webináře.Pro případ, že se nemůžete zúčastnit, rádi pro Vás uspořádáme interní seminář či webinář přímo dle Vašich představ a konkrétních přání.

Sestřih z již realizovaných webinářů můžete shlédnout na našem YouTube kanálu.