Termín konání:

Dovolujeme si Vás tímto společně s kolegy ze společnosti VALUE OUTCOMES srdečně pozvat na webinář či pracovní snídani (podle Vaší preference), na němž se budeme tradičně věnovat problematice cen a úhrad léčivých přípravků.

Aktuálně je nejžhavějším tématem komplexní novelizace zákona č. 48/1997 Sb., na které se pracuje od podzimu loňského roku a která před koncem roku prošla vnitrorezortním připomínkovým řízením a nyní se chystá do mezirezortního připomínkového řízení. Účinnost novely lze očekávat v průběhu roku 2025 či od roku 2026. Návrh zákona obsahuje řadu zásadních změn, které vycházejí například z postupně se vyvíjející rozhodovací praxe a potřeby reflektovat její dosavadní nedostatky. Podíváme se na znění, ve kterém nakonec novela vstupuje do další fáze legislativního procesu, rozebereme si provedené změny a zhodnotíme, jaké lze ještě očekávat. Budete tak dostatečně včas připraveni na přicházející novinky a budete tzv. plně „in“ ????.

I nadále probíhá legislativní proces tzv. adaptační novely k nařízení o společném klinickém hodnocení (HTA), která je v připomínkovém řízení (čeká na projednání vládou), a kterou tak bude dobré si připomenout.

Rozhodovací praxe ať už SÚKLu nebo MZ nás konstantně nenechává spát, a i tentokrát nám přinesla řadu témat k diskuzi. Mezi nimi například otázku možnosti podání žádosti o zrušení úhrady ještě před právní mocí řízení o stanovení úhrady, posuzování nákladové efektivity v případě srovnatelně účinné terapie nebo posuzování dopadu na rozpočet a nákladové efektivity v případě změny podmínek úhrady. Jedná se o velmi zajímavé případy z recentní rozhodovací praxe, které je dobré znát a rozumět jejich dopadům. Vše si na semináři tradičně rozebereme jak z právního, tak medicínsky-odborného hlediska.

Samozřejmě se budeme věnovat též dalším aktualitám z rozhodovací praxe SÚKLu, MZ i soudů v cenách a úhradách léčivých přípravků, které jsme si pro Vás připravili.

Akci plánujeme jako tzv. smíšenou, můžete se tedy podle své preference zúčastnit osobně (cca 25 osob v krásných prostorách Truhlárny – Event room) nebo online (webinář). Před samotným konáním akce od nás obdržíte elektronickou verzi prezentace.

V případě, že se nemůžete zúčastnit a máte o webinář zájem, dejte nám vědět, rádi Vám za standardní účastnický poplatek poskytneme záznam z webináře.

Místo konání

Osobně (účast na semináři) v prostorách Truhlárny – Event room

nebo

online přenos z Truhlárny

Přednášející

Libor Štajer, partner KMVS

Lenka Vlková, advokátka KMVS

Tomáš Doležal, Value Outcomes

Martin Ševec, Value Outcomes

Monika Romaňáková, Value Outcomes

Cena

Pracovní snídaně s osobní účastí v prostorách Truhlárny – Event room celkem 5.800,- Kč bez DPH za jednoho účastníka (zahrnuje účastnický poplatek a občerstvení)

nebo

webinář (nebo záznam) celkem 5.400,- Kč bez DPH za jednoho účastníka

Program

 1. Přehled projednávané legislativy:
 • stav projednání důležitých předpisů v oblasti zdravotnictví a farmacie a výhled do budoucna;

 

 1. Novela k HTA:
 • plánovaná účinnost;
 • přehled změn;
 • průběh novelizace (změny ve verzi po připomínkách);
 • část § 39db – systém úhrady LP určených k imunizaci;

 

 1. Komplexní velká novela zákona č. 48/1997:

  Přehled a vysvětlení změn – průběh legislativního procesu – aktuální verze novely:
 • změny v oblasti cenového referencování;

 • změny u podobných přípravků – mj. zrušení závazku prvního podobného (dopady, vliv na stávající řízení);

 • složené léčivé přípravky;

 • změny v rámci řízení o VILP;

 • změny v rámci řízení o orphan LP (LPVO);

 • změny v otázce hodnocení a posuzování nákladové efektivity a dopadu do rozpočtu;

 • další změny zejm. procesního charakteru;

 • nová část osmá – vyčlenění úhrad PZLÚ z části šesté;

 

 1. Aktuality z rozhodovací praxe SÚKL, MZ či soudů
 • rozhodnutí MZ v případu LP VOXZOGO (L56/2023 z 30. ledna 2024) a navazující Informace o změně praxe Ústavu při posuzování žádostí o stanovení/ změnu/ zrušení MC a/nebo VaPÚ LP/PZLÚ;
 • rozhodnutí MZ v případu LP TALTZ (L132/2021 z 12. února 2024) – posuzování nákladové efektivity v případě srovnatelně účinné levnější terapie?
 • rozhodnutí MZ v případu LP PRALUENT, REPATHA (L2/2024 z 8. března 2024) – posuzování dopadu na rozpočet a nákladové efektivity v případě změny podmínek úhrady;
  případně další vybraná rozhodnutí dle aktuálního stavu.

Info

Přihlášky zasílejte na adresu seminare@kmvs.cz

Kontaktní osoba:

Zuzana Zamišková
KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.
tel.: 296 210 562-3, e-mail: seminare@kmvs.cz  

Akci plánujeme jako tzv. smíšenou, můžete se tedy podle své preference zúčastnit osobně (cca 25 osob v prostorách Truhlárny – Event room) nebo online (webinář). Před samotným konáním akce od nás obdržíte elektronickou verzi prezentace.

Seminář s osobní účastí se bude konat v příjemném prostředí a krásně opravených prostorách Truhlárny – Event room (adresa Šaldova 5, Praha 8 — Karlín). Parkování je možné přímo v Šaldově ulici v hotelu Penta. Stačí vjet dolů do garáží a při odjezdu zaplatit na recepci (celkem cca 200,- Kč, neb cena za hodinu je 55,- Kč). Vždycky mají pár míst v garáži a hosté Truhlárny – Event room tohoto občas využívají (máme potvrzeno).  Součástí semináře je i drobné občerstvení. Doporučujeme přijít s menším předstihem tak, abyste se stihli pohodlně usadit a připravit.


Webinář bude zorganizován tak, abyste jej mohli nerušeně a ve vysoké kvalitě přenosu obrazu i zvuku v přímém přenosu absolvovat z pohodlí Vašeho domova či kanceláře. V průběhu webináře budete mít možnost, jak jste na to u nás zvyklí, pokládat dotazy přednášejícím zcela diskrétně prostřednictvím společného online chatu, který poběží po celou dobu s videopřenosem. Pro připojení k webináři nebude třeba instalovat žádný speciální program. Pouze se s využitím zaslaných přihlašovacích údajů přihlásíte prostřednictvím svého prohlížeče k webové stránce, kde poběží „live stream“ interaktivního webináře.

V případě Vašeho zájmu Vám můžeme na vyžádání poskytnout záznam z webináře.Pro případ, že se nemůžete zúčastnit, rádi pro Vás uspořádáme interní seminář či webinář přímo dle Vašich představ a konkrétních přání.

Sestřih z již realizovaných webinářů můžete shlédnout na našem YouTube kanálu.