CZ EN

Efektivní právní služby

Chci odebírat newslettery od KMVS


Aktuality - Podnikatelé, obchodní vztahy a korporátní agenda

MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ – „povinný“ home office, prodloužení režimu B, pracovnělékařské prohlídky – krátký update

Vážené dámy, vážení pánové,

prostřednictvím této aktuality pro Vás přinášíme krátký update souvisejí s nejnovějším vývojem v oblasti mimořádných a podpůrných opatření.


I. Změny v omezení volného pohybu

Na základě vládního krizového opatření ze dne 26.10.2020 dochází ke zpřísnění výjimek ze zákazu volného pohybu osob. Toto zpřísnění je nejčastěji spojováno s omezením nočního pohybu po 21. hodně, které má vliv na „běžný“ život nás všech. Nicméně, uvedené opatření přineslo i „omezení“ v oblasti zaměstnanosti, když vláda zaměstnavatelům přímo nařídila „využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště“. Toto pak vláda rovněž doplnila doporučením, aby zaměstnavatelé podporovali čerpání dovolené a pracovního volna a rovněž omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování jeho činnosti.

S ohledem na výše zmiňovanou „nařízenou“ práci na dálku alias home office bychom rádi upozornili na to (a tím rovnou předešli i Vašim otázkám), že i přes dané vládní nařízení je stále nutné dodržovat příslušná ustanovení zákoníku práce vztahující se k této problematice. Tedy, je třeba zdůraznit, že zaměstnavatelé nemohou zaměstnancům práci z domova (ve většině případů, neboť rozhodující je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě) jednostranně nařídit, nýbrž je nutné, aby se na ní zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli. Aktuálně tak bude vhodné na zaměstnance primárně apelovat, aby možnosti práce z domova (s ohledem na toto poslední, aktuální nařízení) využívali v maximální míře, a práce na pracovišti zaměstnavatele tak probíhala jen v případech, kdy je to nezbytné.


II. Prodloužení režimu B programu Antivirus

Vláda se rovněž na svém pondělním zasedání usnesla na prodloužení režimu B programu na ochranu zaměstnanosti Antivirus, a to do konce tohoto roku. Režim B daného programu upravuje kompenzaci pro zaměstnavatele zasažené souvisejícími hospodářskými potížemi z důvodu číření onemocnění COVID-19.


III. Pozastavení vstupních a periodických lékařských prohlídek

Závěrem pak upozorňujeme na ještě jednu pracovněprávní změnu týkající se vstupních a periodických lékařských prohlídek zaměstnanců. V důsledku nynější situace vláda umožňuje nahrazení posouzením zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání (vstupní lékařské prohlídky) čestným prohlášením zaměstnance, jehož vzor naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Rovněž dochází k udělení výjimky z provádění periodických lékařských prohlídek, které není třeba po dobu nouzového stavu provádět.

Další vývoj celé situace pro Vás i nadále bedlivě sledujeme.

Zpět na výpis aktualit


Kontakt

KMVS,
advokátní kancelář, s.r.o.

Hellichova 1
118 00 Praha 1 - Malá Strana,
Česká Republika
zobrazit na mapě
Tel.:+420 296 210 562-3
E-mail: office@kmvs.cz

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 122620, IČ: 27864898

Najdete nás

Spolupracujeme


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2021

2006 - 2019 KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.