CZ EN

Efektivní právní služby

Chci odebírat newslettery od KMVS


Aktuality - Farmacie

Novela "48" Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás informovat, že Poslanecká sněmovna ČR dnes přijala novelu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a přehlasovala tak předchozí veto Senátu. Jedná se o sněmovní tisk č. 325/4, který Vám případně rádi zašleme či jej najdete zde: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=6&ct=325&ct1=4

Nyní bude schválený zákon doručen prezidentovi k podpisu. V případě, že jej prezident republiky podepíše (nebude jej vetovat) a současně zákon bude publikován ve Sbírce listin ještě do konce září, pak novela nabude účinnosti již od 01.11.2011.

Nyní bude schválený zákon doručen prezidentovi k podpisu. V případě, že jej prezident republiky podepíše (nebude jej vetovat) a současně zákon bude publikován ve Sbírce listin ještě do konce září, pak novela nabude účinnosti již od 01.11.2011.

Pouze ve zkratce uvádíme některé zásadní změny:

(i) zavádí rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní;

(ii) vyřazuje z úhrad léky (bez ohledu na způsob výdeje) s cenou pro konečného spotřebitele do 50,- Kč;

(iii) rozšiřuje země referenčního koše;

(iv) rozděluje revizní řízení na hloubkové a zkrácené;

(v) mění způsoby stanovené úhrady léčivého přípravku;

(vi) zavádí elektronické aukce (vítěz plná úhrada, ostatní 75%);

(vii) zavádí vyloučení odkladného účinku odvolání + mění lhůty pro doručení apod.

Současně pro úplnost upozorňujeme, že v této době zároveň probíhá třetí čtení II. novely zákona „48“, sněmovní tisk č. 409. Také tento tisk přináší změny v systému stanovení cen a úhrad. Je nutné v této souvislosti upozornit na pozměňovací návrh této II. novely uveřejněný pod číslem 409/2 (případně Vám zašleme). Tento tzv. pozměňovák načtený až po jednání Výboru pro zdravotnictví přímo na jednání Poslanecké sněmovny navrhuje zrušení úhrad potravin pro zvláštní lékařské účely a léčivých přípravků dostupných bez lékařského předpisu. O zrušení těchto úhrad by nemělo být vedeno řízení o zrušení úhrady (jak předpokládá tisk 325/4), ale podle pozměňovacího návrhu 409/2 mají úhrady zaniknout přímo ze zákona.

V souvislosti s těmito změnami si Vás dovolujeme pozvat na tradiční snídani 21. září 2011 v kavárně ČERNÁ LABUŤ, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1, 8.patro, kde budeme mimo jiné hovořit o praktickém dopadu obou novel zákona „48“ na probíhající řízení včetně aplikace tzv. vyloučení odkladného účinku na tato řízení. K této problematice také plánujeme komplexní celodenní seminář, a to s ohledem na očekávanou účinnost první novely od počátku listopadu 2011, na poslední říjnový týden. Tento seminář jako ucelený výklad veškerých změn a praktických dopadů včetně úhradové „megavyhlášky“ připravujeme společně s Dr. Tomášem Doležalem (IHETA) a Ing. Jaroslavem Dubou (OAKS Consulting). Detailní informace Vám zašleme během několika příštích dnů.

V případě, že bude třeba cokoliv upřesnit či doplnit, jsem Vám kdykoliv k dispozici.

S úctou

Libor Štajer

Zpět na výpis aktualit


Kontakt

KMVS,
advokátní kancelář, s.r.o.

Hellichova 1
118 00 Praha 1 - Malá Strana,
Česká Republika
zobrazit na mapě
Tel.:+420 296 210 562-3
E-mail: office@kmvs.cz

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 122620, IČ: 27864898

Najdete nás

Spolupracujeme


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2021

2006 - 2019 KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.