CZ EN

Efektivní právní služby

Chci odebírat newslettery od KMVS


Aktuality

CENY A ÚHRADY ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKŮ - Zveřejnění legislativního záměru

Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás informovat, že ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček dnes poprvé oficiálně prezentoval záměr Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZd) změnit stávající právní úpravu, týkající se cen a úhrad zdravotnických prostředků.

Nová právní úprava by měla podle dnešního vyjádření pana ministra jasně definovat kompetence při stanovování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění a měla by být velmi podobná právní úpravě stanovení maximálních cen a výše a podmínek úhrady léčivým přípravkům.

O výši úhrady by měl u každého zdravotnického prostředku rozhodovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve správním řízení, a to na základě vnější cenové reference z členských států EU nebo dohod o ceně a úhradě mezi výrobci a zdravotní pojišťovnou. Proti rozhodnutí SÚKLu by měla být možnost se odvolat u Ministerstva zdravotnictví ČR, připuštěna by měla být i možnost event. soudního přezkumu rozhodnutí.

Zdravotnické prostředky by měly být rozděleny do úhradových skupin, přičemž v příloze zákona by měl být definován přehled skupin s nárokem na plnou úhradu. Úhrada by měla být jednotná v rámci jedné úhradové skupiny (obdobně jako v referenčních skupinách léčiv). Ministr dále počítá se zavedením hloubkových a zkrácených revizí úhrad zdravotnických prostředků.

Ministr uvedl, že hlavním důvodem pro zavedení těchto změn v této oblasti je zejména dosažení úspor v systému veřejného zdravotního pojištění a netransparentnost stávajícího systému.

Legislativní vývoj pro Vás budeme i nadále pečlivě sledovat a obratem Vás budeme nadále informovat.

V případě, že bude třeba cokoliv upřesnit či doplnit, jsme Vám kdykoliv k dispozici.

S úctou

Libor Štajer

Zpět na výpis aktualit


Kontakt

KMVS,
advokátní kancelář, s.r.o.

Hellichova 1
118 00 Praha 1 - Malá Strana,
Česká Republika
zobrazit na mapě
Tel.:+420 296 210 562-3
E-mail: office@kmvs.cz

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 122620, IČ: 27864898

Najdete nás

Spolupracujeme


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2021

2006 - 2019 KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.