CZ EN

Efektivní právní služby

Chci odebírat newslettery od KMVS


Aktuality

Ceny a úhrady léků - Nález Ústavního soudu

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás velmi aktuálně upozornit na nález Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 2332/16 ze dne 24.4.2018, který může znamenat velký průlom do systému veřejného zdravotního pojištění. 

Jednalo se o dlouhodobý spor o to, jestli v případě, kdy je ve skupině přílohy č. 2 ZoVZP zařazen jak lék na léčbu rakoviny prostaty, tak na léčbu rakoviny prsu, lze plnou úhradu zajistit pouze u jedné ze skupin onemocnění. Ústavní soud uzavřel, že nelze zasahovat do samotné podstaty a smyslu ústavně zaručeného základního práva na ochranu zdraví dle čl. 31 Listiny: Nelze tedy akceptovat stav, kdy široké skupině pacientů s onemocněním karcinomu prostaty je – přinejmenším podle tvrzení stěžovatelky – odepřena bezplatná zdravotní péče jen a pouze z toho důvodu, že se ve skupině léčivých látek uvedené v příloze č. 2 zákona o veřejném zdravotním pojištění nachází jiný bezplatný lék na zcela jiné onemocnění, přičemž tento lék je pro ně nepoužitelný.“.

Tisková zpráva Ústavního soudu zkráceně popisující celou věc je dostupná zde: https://www.usoud.cz/aktualne/spravni-soudy-se-budou-muset-zabyvat-otazkou-zda-existuje-plne-hrazeny-lecivy-pripravek/. Celý text nálezu naleznete zde..

Následný vývoj výkladu aplikace přílohy č. 2 ZoVZP ve světle tohoto nálezu budeme sledovat a budeme Vás o něm informovat.

V případě, že bude třeba cokoliv upřesnit či doplnit, jsme Vám kdykoliv k dispozici.

S úctou

Libor Štajer

Zpět na výpis aktualit


Kontakt

KMVS,
advokátní kancelář, s.r.o.

Hellichova 1
118 00 Praha 1 - Malá Strana,
Česká Republika
zobrazit na mapě
Tel.:+420 296 210 562-3
E-mail: office@kmvs.cz

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 122620, IČ: 27864898

Najdete nás

Spolupracujeme


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2021

2006 - 2019 KMVS, advokátní kancelář, s.r.o.